ВАКУУМНИЙ (БАНОЧНИЙ) МАСАЖ

     Вакуумний масаж має різносторонній вплив на організм: посилює кровоток, лімфовідток, обмінні та трофічні процеси в тканинах, позитивно впливає на стан нервово-м’язового апарату, сприяє розсмоктуванню рубців, спайок, нормалізує функції хворого органа, має болезаспокійливий вплив.

     При вакуумному масажі подразнення рецепторів і певних рецепторних зон приводить до виникнення ціле направлених рефлекторних реакцій. Імпульси від рецепторів через центральну нервову систему викликають специфічні реакції у внутрішніх органах і у всьому організмі.

Вивчення характеру місцевої дії вакуумного масажу дозволило встановити поряд зі змінами локальних обмінних процесів стимуляції неспецифічних захисних сил організму з розвитком адаптаційних реакцій. Коли впливу підлягають рецепторні поля шкіри, особливо в області рефлексогенних зон Захарьїна-Геда або слизових оболонок, метаболічні зміни на клітинному та субклітинному рівнях впливають на нервові закінчення, змінюючи їх збудливість. При цьому змінюється характер імпульсації в підкоркові структури і кору головного мозку. При вакуум-терапії спостерігається підвищення активності найважливіших біоенергетичних ензимів, стимуляції всіх ланок імунітету, покращення реологічних властивостей крові.

Вакуум-терапію, як правило, проводять щоденно, рідше – через день/два. Середня кількість процедур на курс лікування 10-14.

Вакуумний масаж може виконуватися самостійно, в поєднанні з точковим або класичним масажем.

В процесі використання вакуумний масаж:

– впливає стимулююче на органи кровообігу, підвищує вміст гемоглобіну в крові і тим самим перешкоджає розвитку анемії, нормалізує артеріальний та венозний тиск, покращує кровоток «втомленої» та проблемної шкіри, сприяє її регенерації і дозволяє поживним речовинам кремів проникати глибше в шкіру;

– підвищує імунітет;

– регулює діяльність печінки та нирок, сприяє зниженню ваги і розсмоктуванню целюліту, в тому числі, впливає нормалізуюче на травний канал та матку;

– допомагає при порушеннях менструального циклу і стимулює сексуальну активність;

– сприяє м’язовому розслабленню, відновленню сил після важкого фізичного та розумового навантаження;

– має антидепресивний та антистресовий вплив;

– знижує синдром абстиненції («похмілля»).

Примітка. Вакуумний масаж не слід проводити при підвищеній температурі тіла і наявності гострих запальних процесів.

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ПРОВЕДЕННЮ ВАКУУМНОГО МАСАЖУ.

Вакуумний масаж як один з різновидів масажу може використовуватися самостійно для оздоровлення або в комплексному лікуванні багатьох захворювань.

При процедурі вакуумного масажу слід враховувати ступінь подразнення рефлексогенних зон, який залежить від об’єму банки, тривалості процедури, області подразнення (обличчя, живіт, спина, кінцівки и т.д.).

Вплив і взаємодія перерахованих факторів в цілому визначають ступінь подразнення. Для практичних цілей виділяють три ступені подразнення масажем:

1. Подразнення слабкого ступеня.

Використовується мінімальний вплив на шкіру, а сам вплив супроводжується  приємними відчуттями. Тривалість впливу на окремі зони по 5 хв. Після процедури на шкірі відзначається легка стійка еритема.

2. Подразнення середнього ступеня.

Використовується середній вплив, а сам вплив супроводжується відчуттями легких «мурашок».Тривалість стимуляції однієї зони до 3 хв. Загальна тривалість сеансу 10 хв. Після процедури на шкірі залишається стійка багрова еритема.

3. Подразнення сильного ступеню.

Використовується значний вплив, а сам вплив супроводжується відчуттями «стягування» і «тиску». Тривалість стимуляції однієї зони до 5 хв. Загальна тривалість сеансу до 15 хв.

Для проведення вакуумного масажу хворий займає положення, зручне для проведення процедури.

В кожному конкретному випадку зони і ступінь впливу визначають індивідуально, зі зміною в процесі впливу.

В профілактичних цілях під час першої процедури використовують подразнення слабкої сили. Наступні сеанси також починають зі слабкого впливу, але протягом сеансу посилюють його до необхідного ступеня. В області голови, обличчя, шиї, живота інтенсивне подразнення не використовують.

В залежності від показів подразнення можна використовувати як на хворій, так і на здоровій стороні, але починати процедуру рекомендується зі здорової сторони, використовуючи подразнення різного ступеня.

Сеанс можна поділити на декілька етапів.

Перший етап –вплив загального порядку, який має на увазі створення фону для можливого подальшого специфічного лікування і передбачає вакуумний масаж паравертебрально вздовж хребетного стовпа і куприка.

Другий етап – в залежності від завдань масажу більш тривалому та інтенсивному впливу піддають відповідні паравертебральні зони( сегметарну дію): при захворюваннях верхніх кінцівок – шийний, органів грудної клітки – шийний, починаючи з ІІІ шийного хребця, і грудний, починаючи з V грудного хребця, і попереково-крижовий; органів малого тазу і нижніх кінцівок – попереково-крижовий. Повинні також безпосередньо подразнюватися точки хребетного стовпа, які є болючими при пальпації остистих відростків.

Наступні етапи – впливи на зони Захарьїна – Геда у відповідності з ураженим органом і на больові (місцеві зони). Крім того, передбачається додаткове подразнення специфічних зон для зняття яких-небудь побічних симптомів (наприклад, порушення сну, яке супроводжує ті чи інші захворювання.

Вакуумний масаж практично не має вікових обмежень. Він має позитивний лікувальний ефект при місцевому порушенні кровообігу в різних частинах тіла, хворобах дихання, травлення і сечостатевої системи, при хронічних та дегенеративних захворюваннях хребта, наслідках травм (переломах, вивихах, розтяганнях) і при функціональних порушеннях ендокринної та вегетативної системи. Особливе значення вакуумний масаж має в косметології.

ЧОМУ ВИНИКАЮТЬ ПЛЯМИ?

     Відомо, що після процедури банкового масажу, на спині утворюються плями. Це не гематоми!

Що таке гематома? Це обмежене скупчення крові в тканинах, яке відбувається через повний розрив судин. При цьому утворюється порожнина, яка містить рідку або згорнуту кров.

Петехії – плями, висипки, різновидність геморагічних плям. Вони виникають на шкірі або слизових оболонках в результаті найдрібніших капілярних крововиливів через структурні функціональні зміни судинної стінки.

Це дуже важливо. Відбувається зміна стінок судин, а не розрив.

Багатолітня практика вакуум-терапії показує, що навіть при використані максимальних значень вакууму цілісність судинних стінок капілярів не порушується, а виникають лише точкові крововиливи – екстравазати. Змінюється тільки проникність судинної стінки.

Феномен виникнення плям після сеансу вакуум – терапії необхідно розглядати як важливий складовий елемент діагностики і лікування.

Плями – це  мікро крововиливи на шкірі, які включають в себе наступні речовини: формені елементи крові, білкові субстрати плазми крові, ендогенні, тобто внутрішнього походження, фізіологічно активні речовини, такі як гістаміни, простогландини, нейромедіатори, гормони.

Таке поєднання цих речовин в мікро дозах має потужний стимулюючий ефект і на весь організм, і на певну область, потужно «струшує» м’які тканини.

Масово виділені біологічно активні речовини, які є носіями енергії, вільно циркулюють в крові і міжклітинній рідині. Багато захворювань зникає тільки за рахунок мобілізації внутрішніх резервів організму.

Є цікаві особливості утворення плям. Звично після сеансу вакуумного масажу навіть з мінімальними ступенями вакууму утворюються дрібно точкові  мікро крововиливи на шкірі – плями, деколи з припухлістю по краях. Вони виникають вже в перші секунди після впливу вакууму. Деколи проявлення плям іде більш повільно, через 1-2 год. після сеансу вакуумного масажу, навіть при високих ступенях вакууму. В більшості випадків поява плям на шкірі співпадає з зонами больових відчуттів або больового синдрому. Ця обставина має важливе значення для діагностики захворювань.

Процес утворення плям відбувається, як правило, на протязі перших чотирьох сеансів вакуумного масажу. На наступні сеанси іде їх зворотній розвиток, тобто плями повністю розсмоктуються і більше не утворюються. Це свідчить про зникання умов для їх розвитку: відбувається нормалізація капілярного крово- і лімфотоку, активізація процесів структурно-функціонального відновлення в тканинах, зникають ознаки застійних процесів в глибині тканин. Все це супроводжується покращенням загального самопочуття, пропадають больові синдроми.

Темно-багрові плями з набряклими краями – це ознака потужних застійних явищ в глибині тканин.

Червоні плями з дрібно точковими крововиливами, але без набрякання країв плями, вказують на більш поверхневі зміни в шкірі, підшкірній та жировій клітковині.

Сповільнене утворення плям свідчить про глибинну природу застійних процесів.

Плями утворюються в областях, де м’язи піддаються переважно великим статичним навантаженням (м’язи спини, шиї, навколо суглобові тканини), в місцях прикріплення м’язових сухожиль і кісток.

При повторному курсі масажу плями вже не утворюються навіть при високому ступені розрідження повітря, а також практично повністю відсутні неприємні відчуття.

Плями виникають після сеансу вакуум-терапії не тільки у людей з порушенням опорно-рухової системи, але і у клінічно здорових людей, при чому у людей різного віку.

Після курсу вакуум-терапії плями більше не утворюються. Це пояснюється тим, що вплив стресу і інших несприятливих факторів (гіподинамії, великих статичних навантажень у школярів) формує умови для виникнення застійних процесів в м’яких тканинах в будь-якому віці. Поступово в тканинах відбувається формування певних умов для розвитку патології (спазми, застій крові, лімфи, нагромадження метаболічних шлаків), які потім можуть реалізуватися в конкретні захворювання, такі як остеохондроз, артрози суглобів, хвороби внутрішніх органів. Коли після сеансів вакуум-терапії плями вже не утворюються, ми можемо говорити про те, що лікування сприяло усуненню порушень, пройшла нормалізація взаємовідношень у всіх внутрішніх тканинних структурах. Клінічно це завжди проявляється в покращенні самопочуття, зникнення больових синдромів, хорошому розслабленню м’язів, стимуляції розумової та фізичної працездатності, підвищення емоційного настрою.

Таким чином, плями можна розглядати в якості індикатора стану тканин і руху рідин в них.

ВІДМІННОСТІ ВАКУУМНОГО  МАСАЖУ ВІД ІНШИХ ВИДІВ МАСАЖУ

Вакуумний масаж дозволяє проробляти більш глибокі шари м’язів, зв’язок і інші тканинні структури, а також більш інтенсивно, в порівнянні з іншими видами масажу, впливати на мікро циркуляцію рідин – крові, лімфи та міжклітинної речовини, включати в роботу не функціонуючі капіляри, посилювати обмінно-регуляторні процеси.

Кількість функціонально активних капілярів після сеансу класичного масажу може збільшуватися в 45 разів, а об’ємна швидкість току крові в них – в 140 разів. При цьому прискорюється вихід продуктів метаболізму, усуваються застійні явища в тканинах. Але вплив, навіть при використанні всіх прийомів класичного масажу, не проникає далі поверхневих тканин. Добратися до глибинних структур, застій в яких нагромаджується і посилюється протягом всього життя за допомогою рук абсолютно неможливо. Але ці структури можна дістати за допомогою вакуумного масажу. Глибина пропрацьовування м’яких тканин прямим чином залежить від сили впливу, а вплив, наданий в ході вакуумного масажу, енергетично більш сильніший та результативніший.

Переваги вакуумного масажу перед класичним:

 • глибина пропрацьовування тканин: за глибиною впливу на м’які тканини метод не має аналогів;
 • пролонгована дія: один сеанс вакуум-терапії має вплив протягом 3-5 діб;
 • візуальний контроль: за наявністю плям і (або) набряків можна з високим ступенем достовірності судити про наявність застійних процесів в тій чи іншій ділянці тіла, а також по відсутності плям – про ефективність лікування.
 • вакуум-терапія не блокує метаболічні шлаки в середині організму, а сприяє їх виведенню назовні, звільняючи м’які тканини від продуктів обміну речовин, які роками нагромаджувалися в них.

Лікувальний ефект вакуум-терапії також повязаний:

 • з активним лімфодренажем і судинною гімнастикою;
 • з профілактикою багатьох захворювань –розвитку атеросклерозу судин, ішемічною хворобою серця, новоутворень;
 • з антистресовою дією;
 • з активацією імунної системи організму;
 • зі структурно-функціональним оновленням тканин і організму в цілому, тобто омолодженням організму.

При цьому метод вакуум-терапії абсолютно фізіологічний, нешкідливий для людини і є універсальним засобом профілактики та лікування.

 

ПОКАЗИ ТА ПРОТИПОКАЗИ ДО ВАКУУМНОГО МАСАЖУ.

Призначення курсу вакуумного масажу потребує попереднього клінічного обстеження, а в деяких випадках рентгенологічних та спеціальних обстежень. Необхідно контролювати артеріальний тиск і пульс, провести ретельний огляд тіла пацієнта, врахувати всі скарги.

Після того, як вся необхідна інформація буде зібрана, необхідно розробити індивідуальний план. Дуже важливо поступово нарощувати силу впливу банок з розрахунку індивідуальних особливостей. Курс банкового масажу як правило включає в себе 10-15 сеансів, які проводяться через дві доби. Але можуть бути і інші варіанти: в залежності від стану пацієнта кількість сеансів, час і сила впливу і інші параметри можуть бути скорочені та збільшені. Правильний вибір дозування, адекватний стан пацієнта, має вирішальне значення, а це потребує від спеціаліста відповідної кваліфікації.

Покази:

     Патології опорно-рухового апарату остеохондроз хребта; монофасційні болі в шиї, спині, кінцівках; міозити і нейроміозити; радикуліти дискогенного і вертеброгенного походження; ішіас і ішіоміалгічний больовий синдром; грижі дисків хребців; артрози суглобів; ревматичні артрити в стадії ремісії, сколіоз хребта; контрактури суглобів;

Неврологічні розлади і патології судинної системи – неврити та невралгії посттравмтичної, інфекційної та іншої етіології; головні болі і безсоння вертеброгенного характеру; захворювання, пов’язані з порушенням мікроциркуляції крові та лімфи, – ендартерити; початкові прояви недостатності мозкового кровообігу і їх наслідки; помірний атеросклероз мозкових судин; ДЦП, хвороба Паркінсона, поліневрит, шийно-плечовий синдром;

     Внутрішні хвороби – хронічний трахеобронхіт, хронічна пневмонія; бронхіальна астма; вегето-судинна дистонія; виразкова хвороба шлунка та 12-ти палої кишки в фазі ремісії, хронічний закреп;

     Травматологія – болі в шиї, гомілці, стопі, пальцях; пост травматична реабілітація після операцій; спортивні травми;

     Урологія – імпотенція, нетримання сечі;

     Дерматологія – нейродерміти; кропивниця; остеофолікуліти; хронічний фурункульоз; дерматози; герпес;

     Стоматологія – артрози верхньощелепних суглобів; неврити і невралгії лицьового нерва; парадонтоз; спазми мімічної жувальної мускулатури;

     Косметологія – передчасне старіння шкіри; атонія глибоких м»язів обличчя, подвійне підборіддя; целлюліт; передчасне старіння.

АБСОЛЮТНІ ПРОТИПОКАЗИ

 • пухлини будь-якого характеру та будь-якої локалізації;
 • різке виснаження організму;
 • гострі інфекційні та гарячкові стани;
 • виражений склероз судин зі схильністю до тромбоутворень та крововиливів;
 • неврози з афектними станами і судомними синдромами;
 • захворювання серцево судинної системи: гострі запальні процеси в міокарді, ендокарді та перикарді, вади клапанів серця в стадії декомпенсації, гіпертонічна хвороба ІІІ стадії, інфаркт міокарду в гострій стадії, інфаркт міокарда в гострому періоді, часті напади стенокардії, гостра серцево-судина недостатність;
 • варикозне розширення вен ІІ – ІІІ стадії, тромбофлебіт;
 • гнійні та грибкові ураження шкіри;
 • друга половина вагітності.